Taiwan Semiconductor Corporation SMBJ64CH
Part No.:
SMBJ64CH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
AetrixSMBJ64CH.pdf
Description:
600W, 79V, 10%, BIDIRECTIONAL, T
Comments
SMBJ64CH Specifications
Manufacturer:
Series:
SMBJH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
64V
Voltage - Breakdown (Min):
71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
114V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.5A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)