Taiwan Semiconductor Corporation SMBJ6.5CAH
Part No.:
SMBJ6.5CAH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
AetrixSMBJ6.5CAH.pdf
Description:
600W, 7.6V, BIDIRECTIONAL, TVS
Comments
SMBJ6.5CAH Specifications
Manufacturer:
Series:
SMBJH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.5V
Voltage - Breakdown (Min):
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
56A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)