Taiwan Semiconductor Corporation SMBJ70CAH
Part No.:
SMBJ70CAH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
AetrixSMBJ70CAH.pdf
Description:
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AA
Comments
SMBJ70CAH Specifications
Manufacturer:
Series:
SMBJH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
70V
Voltage - Breakdown (Min):
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.5A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)