Taiwan Semiconductor Corporation SMBJ70CH
Part No.:
SMBJ70CH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
AetrixSMBJ70CH.pdf
Description:
600W, 86.5V, 10%, BIDIRECTIONAL,
Comments
SMBJ70CH Specifications
Manufacturer:
Series:
SMBJH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
70V
Voltage - Breakdown (Min):
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
125V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)