Taiwan Semiconductor Corporation SMBJ7.5AH
Part No.:
SMBJ7.5AH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
AetrixSMBJ7.5AH.pdf
Description:
600W, 8.8V, UNIDIRECTIONAL, TVS
Comments
SMBJ7.5AH Specifications
Manufacturer:
Series:
SMBJH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
7.5V
Voltage - Breakdown (Min):
8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
48A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)