Taiwan Semiconductor Corporation SMBJ7.5CH
Part No.:
SMBJ7.5CH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
AetrixSMBJ7.5CH.pdf
Description:
600W, 9.3V, BIDIRECTIONAL, TVS
Comments
SMBJ7.5CH Specifications
Manufacturer:
Series:
SMBJH
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
7.5V
Voltage - Breakdown (Min):
8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
44A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)