Taiwan Semiconductor Corporation SMBJ78CH
Part No.:
SMBJ78CH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
AetrixSMBJ78CH.pdf
Description:
600W, 96.4V, 10%, BIDIRECTIONAL,
Comments
SMBJ78CH Specifications
Manufacturer:
Series:
SMBJH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
78V
Voltage - Breakdown (Min):
86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
139V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.5A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)