Taiwan Semiconductor Corporation SMBJ8.5AH
Part No.:
SMBJ8.5AH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
AetrixSMBJ8.5AH.pdf
Description:
600W, 9.9V, UNIDIRECTIONAL, TVS
Comments
SMBJ8.5AH Specifications
Manufacturer:
Series:
SMBJH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
43A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)