STMicroelectronics SMBJ85A-TR
Part No.:
SMBJ85A-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Datasheet:
AetrixSMBJ85A-TR.pdf
Description:
TVS DIODE 85VWM 137VC SMB
Comments
SMBJ85A-TR Specifications
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
SMBJ, TRANSIL™
Product Status:
Obsolete
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
85V
Voltage - Breakdown (Min):
94V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.6A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)