Taiwan Semiconductor Corporation SMBJ85CAH
Part No.:
SMBJ85CAH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
AetrixSMBJ85CAH.pdf
Description:
TVS DIODE 85VWM 137VC DO214AA
Comments
SMBJ85CAH Specifications
Manufacturer:
Series:
SMBJH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
85V
Voltage - Breakdown (Min):
94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.6A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)