Taiwan Semiconductor Corporation SMBJ85CH
Part No.:
SMBJ85CH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
AetrixSMBJ85CH.pdf
Description:
600W, 104.7V, 10%, BIDIRECTIONAL
Comments
SMBJ85CH Specifications
Manufacturer:
Series:
SMBJH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
85V
Voltage - Breakdown (Min):
94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
151V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.1A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)