Taiwan Semiconductor Corporation SMBJ90CAH
Part No.:
SMBJ90CAH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
AetrixSMBJ90CAH.pdf
Description:
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AA
Comments
SMBJ90CAH Specifications
Manufacturer:
Series:
SMBJH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
90V
Voltage - Breakdown (Min):
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)