Taiwan Semiconductor Corporation SMBJ90CH
Part No.:
SMBJ90CH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
AetrixSMBJ90CH.pdf
Description:
600W, 111V, 10%, BIDIRECTIONAL,
Comments
SMBJ90CH Specifications
Manufacturer:
Series:
SMBJH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
90V
Voltage - Breakdown (Min):
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
160V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.9A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)