Diodes Incorporated SMCJ10CAQ-13-F
Part No.:
SMCJ10CAQ-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Datasheet:
AetrixSMCJ10CAQ-13-F.pdf
Description:
TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR SMC
Comments
SMCJ10CAQ-13-F Specifications
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
10V
Voltage - Breakdown (Min):
11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
88.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)