Diodes Incorporated SMCJ110AQ-13-F
Part No.:
SMCJ110AQ-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Datasheet:
AetrixSMCJ110AQ-13-F.pdf
Description:
TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR SMC
Comments
SMCJ110AQ-13-F Specifications
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
SMCJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
110V
Voltage - Breakdown (Min):
122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
177V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
8.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)