Diodes Incorporated SMCJ40AQ-13-F
Part No.:
SMCJ40AQ-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Datasheet:
AetrixSMCJ40AQ-13-F.pdf
Description:
Transient Voltage Suppressor SMC
Comments
SMCJ40AQ-13-F Specifications
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
SMCJ
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
23.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)