Diodes Incorporated SMCJ58CAQ-13-F
Part No.:
SMCJ58CAQ-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Datasheet:
AetrixSMCJ58CAQ-13-F.pdf
Description:
TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR SMC
Comments
SMCJ58CAQ-13-F Specifications
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
58V
Voltage - Breakdown (Min):
64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
16A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)