Taiwan Semiconductor Corporation SMCJ6.5CAH
Part No.:
SMCJ6.5CAH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
AetrixSMCJ6.5CAH.pdf
Description:
1500W, 7.6V, BIDIRECTIONAL, TVS
Comments
SMCJ6.5CAH Specifications
Manufacturer:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.5V
Voltage - Breakdown (Min):
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
140A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)