Diodes Incorporated SMCJ70CAQ-13-F
Part No.:
SMCJ70CAQ-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Datasheet:
AetrixSMCJ70CAQ-13-F.pdf
Description:
TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR SMC
Comments
SMCJ70CAQ-13-F Specifications
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
SMCJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
70V
Voltage - Breakdown (Min):
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
13.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)