Taiwan Semiconductor Corporation SMCJ7.5CH
Part No.:
SMCJ7.5CH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
AetrixSMCJ7.5CH.pdf
Description:
1500W, 9.3V, BIDIRECTIONAL, TVS
Comments
SMCJ7.5CH Specifications
Manufacturer:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
7.5V
Voltage - Breakdown (Min):
8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
110A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)