Taiwan Semiconductor Corporation SMCJ8.5CAH
Part No.:
SMCJ8.5CAH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
AetrixSMCJ8.5CAH.pdf
Description:
1500W, 9.9V, BIDIRECTIONAL, TVS
Comments
SMCJ8.5CAH Specifications
Manufacturer:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
109A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)