NXP USA Inc. BUK661R6-30C118
Part No.:
BUK661R6-30C118
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
AetrixBUK661R6-30C118.pdf
Description:
N-CHANNEL POWER MOSFET
Comments
BUK661R6-30C118 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Series:
TrenchMOS™
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
1.6mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.8V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
229 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
14964 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
306W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)