NXP USA Inc. BUK7908-40AIE127
Part No.:
BUK7908-40AIE127
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-5
Datasheet:
AetrixBUK7908-40AIE127.pdf
Description:
N-CHANNEL POWER MOSFET
Comments
BUK7908-40AIE127 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Series:
TrenchMOS™
Package/Case:
TO-220-5
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
75A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
8mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
84 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
3140 pF @ 25 V
FET Feature:
Current Sensing
Power Dissipation (Max):
221W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)