Nexperia USA Inc. BUK98180-100A/CU115
Part No.:
BUK98180-100A/CU115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
AetrixBUK98180-100A/CU115.pdf
Description:
N-CHANNEL POWER MOSFET
Comments
BUK98180-100A/CU115 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
Package/Case:
TO-261-4, TO-261AA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
4.6A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
173mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
Vgs (Max):
±10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
619 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
8W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)