Taiwan Semiconductor Corporation TSM10N60CZ C0G
Part No.:
TSM10N60CZ C0G
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
AetrixTSM10N60CZ C0G.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 10A TO220
Comments
TSM10N60CZ C0G Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
10A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
750mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
45.8 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1738 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
166W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)