Taiwan Semiconductor Corporation TSM22P10CZ C0G
Part No.:
TSM22P10CZ C0G
Package:
TO-220-3
Datasheet:
AetrixTSM22P10CZ C0G.pdf
Description:
MOSFET P-CH 100V 22A TO220
Comments
TSM22P10CZ C0G Specifications
Package/Case:
TO-220-3
FET Type:
P-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
22A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
140mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
42 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2250 pF @ 30 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
125W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)