Qorvo UF3SC065030D8S
Part No.:
UF3SC065030D8S
Manufacturer:
Qorvo
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
4-PowerTSFN
Datasheet:
AetrixUF3SC065030D8S.pdf
Description:
SICFET N-CH 650V 18A 4DFN
Comments
UF3SC065030D8S Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Qorvo
Series:
Package/Case:
4-PowerTSFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
SiCFET (Cascode SiCJFET)
Drain to Source Voltage (Vdss):
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
18A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
12V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
42mOhm @ 20A, 12V
Vgs(th) (Max) @ Id:
6V @ 10mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
43 nC @ 12 V
Vgs (Max):
±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1500 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
179W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)